Witaj na stronie Koła Naukowego Przyrodników!

Strona Koła Naukowego Przyrodników UKW w Bydgoszczy Dzisiaj jest sobota, 24 lipca 2021 r. 205 dzień roku
Nowości
23.02.2013r.- Kolejne obrączkowanie tegorocznej Akcji Karmnik WIĘCEJ

11.02.2013r.- Następne w tym roku obrączkowanie w ramach Akcji Karmnik WIĘCEJ

Menu główne
:: Strona Główna
:: Aktualności
:: Kalendarz KNP
:: Bieżące plany
:: Działalność KNP
:: Galeria
:: Historia
:: Obóz KNP
:: Statut
:: Zarząd
:: Członkowie KNP
:: Forum
:: Arboretum UKW
:: Kontakt
Projekt: Ptaki wokół nas - przyroda częścią nas 2012
Projekt: Ptaki wokół nas
2010/2011
Działalność Koła Naukowego Przyrodników
Strona: 1 2 3
(16.01.2013)
Zmiany w zarządznie koła


16 stycznia odbyło się walne zebranie koła w sprawie zmiany dotychczasowego zarządu. W głosowaniu udział wzięli: Agnieszka Kiełtyka, Maciej Tonder, Anna Marszewska, Weronika Kasprzyk, Roksana Dyczko, Ewa Dybowska, Anna Kotulska, Ewelina Kasperska, Marta Urban oraz Paweł Lorenc (10 osób).

    Wyniki głosowania:

  • Prezes : Ewa Dybowska (90% głosów)
  • Wiceprezes Maciej Tonder (50% głosów)
  • Sekretarz: Anna Kotulska: (60% głosów)
  • Skarbnik: Agnieszka Kiełtyka (80% głosów)

Oprócz głosowania na zebraniu omawialiśmy bieżące sprawy koła. Swoją rezygnacje złożyła Roksana Dyczko, której dziękujemy za pełnienie obowiązków dotychczasowego sekretarza.

Autor: Anna Kotulska
(11.01.2013)
Sprawozdanie z Nocy Biologów 2013


Dnia 11 stycznia 2013 odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej "Nocy Biologów". Również KNP wzięło w niej udział. Kołowicze kilka wykładów. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Sale w których odbywały się wykłady były zapełnione po brzegi.

O godzinie 17 rozpoczął się wykład Agnieszki Kiełtyki pt. "Nocni łowcy". Omówione na nim zostały przykłady przystosowań zwierząt do życia w mroku. Agnieszka przedstawiła wiele ciekawych informacji o morfologii i biologii gatunków nocnych, nie tylko nietoperzy ale tez wielu, wielu innych. Następnie o 17.45 Ewa Dybowska przedstawiła swój wykład pt. "Mroczna strona owadów", udowadniając, że świat owadów może być również fascynujący i mroczny. Przedstawione na wykładzie owady mogą zdobywać pokarm w różny, czasami zaskakujący sposób, i mimo swoich małych rozmiarów mieć ogromny wpływ na życie człowieka.

Ostatni wykład pt. "Obcy wśród nas" poprowadzili Anna Marszewska i Paweł Lorenc, dotyczył on pasożytów, które jako "miejsce" swojego życia mogą wybrać organizm człowieka. Przedstawiony został przegląd różnych "obcych" oraz ich wpływ na zdrowie i życie ludzi.

Niewątpliwie tegoroczną Noc Biologów możny zaliczyć do udanych. Frekwencja na wykładach udowadnia, że społeczeństwo chętnie bierze udział w takich akcjach. Mamy nadzieje, że również w przyszłym roku Noc Biologów będzie cieszyła się takim zainteresowaniem.

Autor: Anna Kotulska
(15.12.2012)
Wizyta w łódźkiej Palmiarni


Podczas jednej z grudniowych sobót postanowiliśmy zawalczyć z nieprzyjazną aurom jesiennej pogody i wyruszyć w 'tropiki', czyli do palmiarni w Łodzi. Wyprawę rozpoczęło trzech członków Koła w składzie Roksana Dyczko, Ewa Dybowska i Maciej Tonder i mimo deszczowej pogody udało nam się dotrzeć do celu.


Mieliśmy okazję obejrzeć wiele ciekawych, niespotykanych w naszym klimacie roślin od wysokich bananowców po rośliny mięsożerne. Największym naszym zainteresowaniem cieszyły się różnobarwne storczyki, których w łódzkiej palmiarni jest przeszło dwieście gatunków i odmian oraz olbrzymia kolekcja kaktusów.Spotkaliśmy też zwierzęta takie jak żółwie i Franka-suma czerwonoogonowego, który jak głosiła tablica 'gryzie'. Jedno jest pewne warto było zostawić szarą rzeczywistość i usiąść pod palmami.Kilka zdjęć z palmiarni:


Autor: Ewa Dybowska
(24.08.2012)
Inwentaryzacja inwazyjnych gatunków roślin w Zaborskim Parku Krajobrazowym


     W dniach 6-9 sierpnia 2012 roku czterech członków Koła Naukowego Przyrodników UKW wzięło udział w projekcie realizowanym przez Zaborski Park Krajobrazowy, mającym na celu zmniejszenie liczebności gatunków roślin inwazyjnych, takich jak niecierpek gruczołowaty, czy kolczurka klapowana.
     Polegało to na tym, że podzieleni na grupki penetrowaliśmy nabrzeża jeziora Charzykowskiego, czy rzeki Brdy i zapisywaliśmy za pomocą GPS lokalizację znalezionych przedstawicieli owych gatunków, oraz w miarę możliwości usuwaliśmy je również mechanicznie. Jak się okazuje, w porównaniu z zeszłym rokiem, liczebność tych roślin się zmniejsza, co ukazuje sens całego projektu.
     Rośliny inwazyjne są dużym i powszechnym problemem- dzięki swoim zdolnościom adaptacyjnym i szybkim wzroście oraz rozmnażaniu wegetatywnym szybko zajmują duże tereny, tworząc tzw monokultury. Zagraża to naszym rodzimym gatunkom, które nie potrafią skutecznie konkurować z obcymi gatunkami o niezbędne do życia składniki. Często gatunki inwazyjne trafiają do naturalnych siedlisk przez przydomowe ogródki- rozwój tych roślin szybko wymyka się spod kontroli i idzie swoim własnym torem. Wynika to z niewiedzy działkowiczów - nie zdają sobie oni sprawy z zagrożenia, jakie niesie niekontrolowana uprawa gatunków obcych.

Więcej informacji na temat ochrony przed gatunkami inwazyjnymi na stronie Parku: www.zaborskipark.pl

A poniżej parę zdjęć z wyjazdu:


Wszystkie fotografie wykonane zostały przez Grażynę Jaszewską z Zaborskiego Parku Krajobrazowego
Autor: Agnieszka Kiełtyka
(04.04.2012)
Wyprawa na wilki


     Dnia 3 marca 2012, trzynastu członków Koła Naukowego Przyrodników wzięło udział w ekscytującej wyprawie w poszukiwaniu tropów wilka szarego Canis lupus, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Dla Natury WILK (link dla zainteresowanych: www.polskiwilk.org.pl). Miejscem poszukiwań był toruński poligon wojskowy na terenie Puszczy Bydgoskiej, gdzie te wyjątkowe drapiezniki są często spotykane.
     Wyruszyliśmy pełni ekscytacji, zastanawiając się, czy w ogóle uda nam się znaleźć cokolwiek. Po wejściu na teren Puszczy mieliśmy oczy dookoła głowy, gotowi rzucić się z aparatami fotograficznymi i GPSami na każdy znaleziony ślad. Idąc coraz dalej w głąb lasu powoli zaczynaliśmy tracić nadzieję, że nasza wyprawa zakończy się sukcesem, aż tu nagle na piaszczystej drodze oczom naszym ukazał się pierwszy, soczysty, niepodważalny dowód wilczej obecności- odchody! Radość nasza nie miała granic- zrobiliśmy zdjęcia, zmierzyliśmy i opisaliśmy nasz "dowód", a następnie ruszyliśmy dalej zdając sobie sprawę, że to dopiero początek naszej niezwykłej podróży.
     Po przejściu paru kilometrów znaleźliśmy się na... wydmie! W tym przypadku był to sztucznie utworzony pas przeciwpożarowy. Podążaliśmy nim, czując się, jak na plaży, pierwsze ciepłe promienie słońca padały na nasze uśmiechnięte twarze, kiedy oczom naszym ukazał się piękny liniowy trop. Szybko miarki w dłoń, zmierzyliśmy długośc i szerokość, żeby się upewnić, że wzrok nas nie myli - tak, to jest to, czego szukaliśmy- pierwsze ślady wilka szarego, które ciągnęły się wzdłuż piaszczystego pasa, do nich dołączały kolejne - zliczyliśmy aż pięć różnych tropów, co wskazywało na obecność pięciu wilków w tej okolicy - radość nasza sięgnęła zenitu, udało nam się osiągnąć cel! Zrobiliśmy zdjęcia i dziarsko ruszyliśmy dalej. Po drodze znaleźliśmy jeszcze masę wilczych odchodów, które wzbudzały szczególną ekscytację paru członków Koła, a zwłaszcza znaleziona w jednym z nich sporej wielkości kość, co wprawiło nas w konsternację - jak wilkowi udało się to z siebie usunąć? Po krótkiej zadumie ruszyliśmy dalej.
     W końcu wyszliśmy z puszczy, kończąc tym samym przygodę z wilkami i w drodze powrotnej postanowiliśmy przejść się wzdłuż Wisły i powypatrywać ptaków. Udało nam się zaobserwować stado żerujących gęsi oraz parę łabędzi krzykliwych. Na zakończenie wyprawy mieliśmy bliskie spotkanie trzeciego stopnia z sarnami, które nawet nie zauważyły naszej obecności, co dało nam niepowtarzalną okazję dokładniejszego przyjrzenia się im. Po tych ekscytujących przygodach zmęczeni, ale szczęśliwi wpakowaliśmy się do pociągu i ruszyliśmy do domu, marząc o gorącej kąpieli i wygodnym łóżku :)
     A teraz pytanie: wiecie, jak rozpoznać tropy wilka? Nie? Po przeczytaniu tego tekstu, będziecie wiedzieli!JAK ROZPOZNAĆ TROP WILKA

     Nie jest łatwo odróżnić ślady wilka od śladów dużego psa, jednak jest to możliwe, jeśli poznamy bardziej szczegółowo różnice w kształcie tropu obu tych gatunków.
     Po pierwsze, przeważnie, wilcze ślady są dużo większe od psich. Wymiary nie są mniejsze, niż 10 cm długości i 8 cm szerokości u dorosłych i 10cm x7cm u szczeniąt, licząc z pazurami. Ponadto ich trop jest smuklejszy, bardziej wydłużony, oraz występuje dość duża przerwa między poduszeczkami palców, a poduszką dłoniową (największa na środku), która u wilka ma kształt sercowaty. Poniżej rysunek tropu wilka i psa dla porównania:

     Obecność na danym terenie wilka można też wywnioskować po występowaniu charakterystycznych odchodów- dosyć duże, z resztkami sierści i drobnych kości, oraz po niedojedzonych fragmentach saren, czy jeleni, które stanowią główne pożywienie tych zwierząt.
Poniżej kilka wykonanych przez nas zdjęć:
(kliknij aby powiększyć)Autor: Agnieszka Kiełtyka
(26.03.2012)
Akcja przenoszenia płazów w bydgoskim Łęgnowie


     Od 21.03.2012 r. przy ul. Łęgnowskiej, w Bydgoszczy prowadzimy akcję przenoszenia płazów, która ma na celu przyśpieszenie ich wędrówki do zbiornika wodnego zlokalizowanego w pobliżu, oraz zapobieganie ich śmierci na drodze. Siatka oraz wiadra- zostały już przez nas wkopane. Teraz czekamy na wielką migrację płazów! Ropuchy będą codziennie wyjmowane przez członków Koła, w godzinach rannych: od 6 do 9.

     Nasze działanie ma na celu zmniejszenie śmiertelności płazów na 500 metrowym odcinku drogi Łęgnowskiej przy Stacji PKP w Łęgnowie, poprzez rozpięcie na palikach siatki, uniemożliwiającej wyjście ropuchom na drogę. Płazy podążające wzdłuż sieci będą wchodzić do wkopanych w ziemię wiader, w których będą przenoszone do znajdującego się w odległości około 40 metrów zbiornika. Siatka oraz wiadra zostały zakupione przez Urząd Miasta w Bydgoszczy. Część sprzętu w postaci palików- podarowała hurtownia zoologiczno-wędkarska RAST z Bydgoszczy.

     Dotychczas na tym odcinku notowano śmiertelność głównie ropuchy szarej Bufo bufo. Akcję będziemy prowadzić aż do momentu ustania wędrówki płazów w kierunku zbiornika.

     W roku 2010 roku herpetolog dr Mariusz Rybacki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wykonał raport "Płazy i gady Bydgoszczy, rozmieszczenie, liczebność, zagrożenie i ochrona" na zlecenie Urzędu Miasta Bydgoszczy, w którym wskazał drogę w Łęgnowie, jako miejsce gdzie mamy do czynienia z dużą śmiertelnością ropuch szarych Bufo bufo. W kwietniu 2011 roku Dawid Kilon wykonał 3 kontrole, podczas których zliczono łącznie 304 martwe ropuchy. Były to osobniki, które po okresie zimowego odrętwienia wyruszyły w kierunku zbiornika wodnego (byłego portu drzewnego) by odbyć gody i złożyć skrzek. Zbyt wysokie krawężniki uniemożliwiają szybkie przejście przez szosę, w efekcie droga staje się dla nich pułapką, ropuchy są masowo rozjeżdżane przez przejeżdżające samochody. Mamy nadzieję, że w tym roku zdecydowana większość płazów znajdzie się bezpiecznie w wodzie!

Autor: Dawid Kilon
(16.01.2012)
Noc Biologów - sprawozdanie


     Dnia 13.01.2012 od godziny 18.00 sala wykładowa Ogrodu Botanicznego pękała w szwach. To za sprawą organizowanych tam wykładów z okazji "Nocy Biologów".

     Wszystkie wykłady prowadzone przez studentów UKW cieszyły się ogromną popularnością, nierzadkie były sytuacje, iż goście z braku wolnych miejsc musieli siadać na podłodze, co i tak ich nie zniechęcało! Przed każdym z wykładów Pani dr Katarzyna Marcysiak, pełniąca funkcję opiekuna Koła, wprowadziła słuchaczy w temat wykładu oraz dodała otuchy samym prowadzącym.
     Pierwszy z wykładów zatytułowany "Sekrety nietoperzy", prowadzony przez Agnieszkę Kiełtykę oraz Macieja Tondera obfitował w informacje na temat biologii i morfologii tych interesujących zwierząt, a największym zainteresowaniem cieszył się przegląd krajowych gatunków, jak i różnorakie mity, przesądy na ich temat oraz nagranie wideo prezentujące wampira tj. nietoperza odżywiającego się krwią.
     Kolejny wykład poświecony storczykom niewątpliwie zaciekawił gości ogrodu, gdyż wielu z nich nie wahało się zadawać pytań, na które z przyjemnością odpowiadała prowadząca wykład - Roksana Dyczko. Przedmiotem największej dyskusji była hodowla tych pięknych roślin.
     Trzeci z wykładów był poświęcony miłości wśród ptaków prowadził go prezes KNP, Dawid Kilon. Widzowie mogli napawać swój wzrok pięknymi fotografiami jego autorstwa, mieli również okazję posłuchać śpiewu ptaków, poznać wielu przedstawicieli fauny krajowej oraz dowiedzieć się mnogiej ilości różnorakich ciekawostek na ich temat. Na sam koniec rozgorzała dyskusja na temat "sposobu orientacji ptaków w przestrzeni" na przykładzie gołębi, której wynik ku zaskoczeniu podsumowały słowa Dawida, a mianowicie "Nie lubię gołębi"...
     Na ostatnim wykładzie, mimo późnej pory również dopisała frekwencja. Monika Gomoła zapoznała nas ze zwyczajami godowymi polskich płazów. Mieliśmy okazję posłuchać głosów godowych oraz przyjrzeć się bliżej naszym krajowym gatunkom. Szczególną uwagę swoimi barwnymi szatami godowymi przykuły traszki, a niewątpliwym hitem okazała się wylansowana przez Monikę piosenka zatytułowana "rere kum kum"!
     Po zakończeniu warsztatów wiele osób wyrażało radość z sukcesu, którym niewątpliwie okazała się "Noc Biologów". Na przykładzie tej akcji możemy zauważyć, że społeczeństwo chętnie bierze udział w tego typu przedsięwzięciach i to nie tylko bierny, ale także aktywny, poprzez pytania, którymi zarzucali prowadzących, oraz udział w dyskusjach. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, iż w przyszłości tego typu imprez będzie więcej i że będą one cieszyły się równym jeśli nie większym powodzeniem, jak wspomniana wyżej Noc Biologów.

Więcej zdjęć na naszym profilu na facebooku

Autor: Maciej Tonder
(20.01.2012)
Sprawozdanie z wyborów zarządu KNP UKW


     18 stycznia na spotkaniu Koła Naukowego Przyrodników wybrano nowy Zarząd. W głosowaniu udział wzięli: Kinga Jasińska, Justyna Posłuszna, Anna Jagodzinska, Rafał Stolarek, Joanna Galińska, Natalia Lewandowska, Ewelina Kasperska, Marta Urban, Emilia Szałkowska, Martyna Mróz, Agnieszka Kiełtyka, Olga Jędrzejak, Beata Iżuk, Barbara Kilińska, Maciej Tonder, Roksana Dyczko, Ewa Dybowska, Dawid Kilon, Weronika Kasprzyk, Anna Marszewska, Paulina Drzewiecka, Monika Gomoła (22 osoby).

Wyniki głosowania:
Prezes: Agnieszka Kiełtyka (60% głosów)
Wiceprezes: Maciej Tonder (50% głosów)
Sekretarz: Roksana Dyczko (60% głosów)
Skarbnik: Ewa Dybowska (30% głosów)
Webmaster: Rafał Stolarek (100% głosów)

     Ponadto na spotkaniu omówiono plany dotyczące bieżącej działalności Koła. Do grona członków KNP dołączyli: Justyna Posłuszna, Kinga Jasińska, Marta Urban, Martyna Mróz i Ewelina Kasperska. Swoją rezygnację złożyła Weronika Lewandowska oraz Magdalena Piotrowska, której serdecznie dziękujemy za pełnienie obowiązków dotychczasowego skarbnika koła.

Autor: Anna Jagodzinska
(09.12.2011)
Relacja z wyprawy "na foki"


     Dnia 12 listopada 2011 r. wybraliśmy się 9-cio osobową grupą do Gdańska w celu obserwacji fok w ich naturalnym środowisku. Stado liczące 23 osobniki żyje na wolności w rezerwacie Mewia Łacha na obszarze Wyspy Sobieszewskiej, w samym ujściu Wisły. Zaopatrzeni w lornetki i lunety wypatrywaliśmy charakterystycznych "psich pyszczków" pojawiających się na tafli wody. Nasz wynik 8 osobników! :) Foki szare najlepiej widoczne są przy kutrach rybackich, podczas wykradania ryb z sieci rybaków. Przy okazji mogliśmy zaobserwować wiele gatunków ptaków odbywających jesienne wędrówki, były to m.in. biegusy zmienne, czy siewnice. Ponadto spotkaliśmy w morzu przedstawicieli chełbi modrej Aurelia aurita. Wyjazd okazał się niezapomniany i poszerzył nasze zainteresowania przyrodnicze!

Wszystkie zdjęcia z naszej wyprawy można zobaczyć w galerii tutaj

Autor: Ewa Dybowska
(10.04.2011)
Obrączkowanie ptaków w Ogrodzie Botanicznym


     Wiosna już się dawno rozpoczęła, w Ogrodzie pojawiły się przelotne rudziki, więc postanowiliśmy ponownie rozłożyć nasze sieci i sprawdzić co w "krzakach piszczy".

     Przez cały dzień łapał się głównie wiatr, ale czasem zdarzył się jakiś wspominany wyżej rudzik (3 os.), 2 kwiczoły, 2 grubodzioby, dzięcioł duży, pełzacz ogrodowy, oraz... grzywacz! Była też jedna bogatka z naszą obrączką, miło że postanowiła zostać w Ogrodzie. Kolejne obrączkowanie już niebawem - o czym poinformujemy!

(15.3.2011)
Ścieżka przyrodnicza nad Balatonem


     "Balaton, to sztuczny zbiornik wodny, otoczony deptakiem oraz parkiem - jedno z bardziej rozpoznawalnych miejsc w Bydgoszczy. Obszar ten pozwoli Ci Drogi Spacerowiczu odpocząć i ukoić się przyrodą w centrum miasta. Zapraszamy do poznania walorów parku, jak i odnalezienia jego przyrodniczych kryjówek oraz ich mieszkańców...."
     Tymi słowami rozpoczyna się wędrówka wszystkich odwiedzających Balaton. Od tablicy, do tablicy - poprzez informacje o ptakach, płazach, florze szuwaru, miejsc ruderalnych, czy też dendroflorze parku. Udało nam się, dzięki współpracy z miastem Bydgoszcz, utworzyć niewielką ścieżkę dydaktyczną, która mamy nadzieję umili wszystkim spacerującym czas wypoczynku.

(26.09.2010)
Projekt: Ptaki wokół nas
- studenci obrączkują i edukują


     Jesteśmy w trakcie realizacji projektu : Ptaki wokół nas - studenci obrączkują i edukują, który jest finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wiecej w zakładce Projektu.
(26.10.2010)
"Współpraca branżowa - spotkanie organizacji ekologicznych
z województwa kujawsko-pomorskiego"


     26.10.2010 r. Monika Gomoła i Dawid Kilon wzięli udział w spotkaniu pt "współpraca branżowa" organizacji ekologicznych z województwa kujawsko-pomorskiego. Nasze Koło zaprezentowało projekt Ptaki wokół nas. Ponadto poznaliśmy działalność stowarzyszeń działających na rzecz ochrony środowiska z naszego regionu, oraz nowe możliwości pozyskiwania funduszy na organizacje projektów.

LINK
(26.10.2010)
KNP UKW w EKO - OPCJI
czyli programie Telewizji Polskiej

Opowiadaliśmy m.in. o projekcie "Ptaki wokół nas"

Kliknij na obrazek aby obejrzeć film.
(30.10.2010)
Sprawozdanie z wyborów zarządu KNP UKW
na rok akademicki 2010/2011


21 października członkowie Koła Naukowego Przyrodników wybrali nowy zarząd. W głosowaniu udział wzięło 9 osób.

Wyniki głosowania:
Prezes: Dawid Kilon (100% głosów)
Wiceprezes: Monika Gomoła (100% głosów)
Sekretarz: Anna Jagodzinska (89% głosów)
Skarbnik: Magdalena Piotrowska (89% głosów)

Komisja rewizyjna:
Olga Jędrzejak (78% głosów)
Ewa Dybowska (100% głosów)
Weronika Lewandowska (100% głosów)

Paperboy: Paulina Drzewiecka (100% głosów)
Webmaster: Rafał Stolarek (100% głosów)

Ponadto na spotkaniu omówiono plany dotyczące działalności Koła w roku akademickim 2010/2011 oraz powitano nowego członka Sekcji Botanicznej- Patryka Czortka.
(07.10.2010)
Europejskie Dni Ptaków w Występie


     Jak co roku wzięliśmy udział w Europejskich Dniach Ptaków organizowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W ten weekend ludzie w całej Europie wyruszają w teren i są świadkami fenomenu ptasich wędrówek!
     Miejscem naszych obserwacji były łąki i stawy rybne w Występie. Siedmiogodzinne obserwacje okazały się owocne nie tylko pod względem ilościowym, ale również gatunkowym.
     Najciekawszym spotkanym gatunkiem na terenach łąkowych był srokosz Lanus excubitor, mały okrutnik wśród ptaków wróblowatych, gdyż żywi się nawet myszami i małymi ptakami. Większość jednak czasu spędziliśmy na stawach, gdyż tam był ptasi raj. Pierwszym gatunkiem witającym nas na stawach był zimorodek Alcedo atthis - prawdziwy klejnot wśród ptaków. Wzbudzającymi największe zainteresowanie i podziw były ptaki drapieżne reprezentowane przez myszołowy, czy 6 bielików. W obserwacjach bardzo pomogła nam luneta, przez którą mogliśmy doskonale dostrzec nawet oko rybołowa Pandion haliaetus. Podczas wędrówki nad naszymi głowami przelatywały duże stada: czajek Vanellus vanellus, gęsi zbożowych Anser fabalis oraz białoczelnych Anser albifrons. Na wyróżnienie zasługują również lśniące w słońcu czaple białe Ardea alba oraz ich towarzyszki czaple siwe Ardea cinerea. Ciekawa była obserwacja szlamnika Limosa limosa, który ma długie nogi i dziób przystosowany do sondowania błota, w celu poszukiwania bezkręgowców. Co ciekawe, jest to rekordzista jeśli chodzi o wędrówki ptaków, gdyż zaobrączkowany ptak, wyposażony w nadajnik satelitarny przeleciał dystans z Alaski do Nowej Zelandii w czasie 8 dni i 5 godzin! Dostrzegliśmy też jedną kukułkę Cuculus canorus, która postanowiła opóźnić odlot na zimowiska.

     Zaobserwowaliśmy ponad trzy tysiące dwieście ptaków z 67 gatunków. W wyprawie uczestniczyli członkowie Koła Naukowego Przyrodników UKW i przybyli goście. Już niedługo wyruszamy ponownie w tereny Doliny Noteci.

Tabela z danymi dostępna TUTAJ
Autor: Monika Gomoła
(26.09.2010)
Obóz obrączkarski - Kokoszka


     Od 05-10.09.2010 r. członkowie KNP UKW: Monika Gomoła, Anna Jagodzinska i Rafał Stolarek,  brali udział w obozie obrączkarskim zorganizowanym przez Zaborski Park Krajobrazowy, na terenie miejscowości Kokoszka. Zapraszamy do przeczytania szerszej relacji pod tym adresem

(15.06.2010)
Bydgoski Festiwal Nauki 2010 r. już za nami,
czyli o szerokiej ofercie KNP UKW


Przygotowaliśmy następujące zajęcia:

- "Zadziwiający świat zwierząt" - pokaz multimedialny (Monika Gomoła, Anna Jagodzinska i Rafał Stolarek). Cztery grupy: 46, 45, 30 i 40 osób.


- "Z życia owadów" - warsztaty (prowadzący: Piotr Szefer, pomoc: Magda Piotrowska, Weronika Lewandowska, mgr Natalia Głowska). Dwie grupy po 16 osób.


- "Ciekawostki ze Świata Grzybów" - pokaz multimedialny (mgr Natalia Głowska). Około 30 osób.


- "Mali botaniczni detektywi" - (warsztaty terenowe, 2 gr. 12 osobowe, prowadzący: Olga Jędrzejak, Paulina Drzewiecka, Martyna Dąbrowska, mgr Ewa Wachowiak, mgr Natalia Głowska, mgr Renata Hoffmann).


- "Fenomen ptasich wędrówek" - warsztaty prowadzone przez Monikę Gomołe i Dawida Kilona, ( pomoc techniczna - Małgorzata Pianka). Trzy grupy po 20, 15 i 12 osób.- "Tajemnice Ogrodu 3" - (pomoc techniczna Magdaleny Piotrowskiej, Weroniki Lewandowskiej oraz Olgi Jędrzejak) Około 100 osób.
(25.05.2010)

Udział w Kongresie Studenckich Kół Naukowych Uczelni Bydgoskich
"Studenci Miastu i Regionowi"


     Dawid Kilon zaprezentował wstępne wyniki akcji obrączkowania ptaków w Ogrodzie Botanicznym UKW w sezonie zimowym 2009/2010, a Rafał Stolarek przedstawił działalność KNP w latach 2008-2010.
(20.05.2010)

Sprawozdanie z Seminarium:
"Poznaj fundamenty Bydgoszczy - kultura i przyroda miasta"
07 maj 2010 r.


     W dniu 07 maja 2010 r. odbyło się Seminarium o charakterze popularno-naukowym pt. "Poznaj fundamenty Bydgoszczy - kultura i przyroda miasta". Zorganizowało je Koło Naukowe Przyrodników, działające przy Instytucie Biologii Środowiska UKW. Aula Mikotoksyn - miejsce obrad, była wypełniona po brzegi. Pośród słuchaczy znajdowali się m.in. uczniowie i nauczyciele bydgoskich szkół średnich, studenci oraz pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz innych uczelni.

     Uroczystość otworzył dr Tomasz Marquardt, kierownik Sekcji Zoologicznej KNP UKW, który to przedstawił dokonania Koła Naukowego Przyrodników. Kilka słów powitalnych wygłosił również Dyrektor Instytutu Biologii Środowiska, prof. dr hab. Józef Banaszak. Dr Tomasz Marquardt poprowadził blok historyczny, podczas którego zaproszeni prelegenci omówili przeszłość Bydgoszczy. Ukazano początki osadnictwa na obszarze miasta (mgr Elżbieta Dygaszewicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Bydgoszczy), poznano historię mostu Władysława IV (mgr Tomasz Izajasz z Muzeum Kanału Bydgoskiego), natomiast wykopaliska z ul. Focha odkryły tajemnicę kościoła Karmelitów (mgr Wojciech Siwiak z Pracowni archeologiczno-konserwatorskiej w Bydgoszczy) oraz przybliżyły człowieka żyjącego tu w XVI wieku (mgr Tomasz Koczorski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

     Wprowadzeniem do bloku przyrodniczego były słowa dr Katarzyny Marcysiak, opiekuna KNP UKW przypominające, iż historia osadnictwa człowieka w mieście, jego interwencja w środowisko zmusiła do wypędzenia jego dotychczasowych mieszkańców: rośliny i zwierzęta. Jednakże rozwój infrastruktury stworzył także nowe siedliska dla flory i fauny. Członkowie Koła Naukowego Przyrodników przedstawili owady Bydgoszczy (Piotr Szefer) oraz ptaki Bydgoszczy (Dawid Kilon). Oazy zieleni w mieście to parki i ogrody. Ich tajemnice zostały omówione na przykładzie Arboretum UKW (mgr inż. Barbara Wilbrandt - kierownik Ogrodu Botanicznego UKW), nie pominięto również przyrodniczych perełek, jakimi są pomniki przyrody (mgr Justyna Olszewska z Referatu Zieleni Urzędu Miasta Bydgoszczy).

     Miłym akcentem na zakończenie Seminarium było podsumowanie wszystkich wystąpień przez prowadzącą blok przyrodniczy dr Katarzynę Marcysiak oraz wycieczka po Ogrodzie Botanicznym pod przewodnictwem mgr inż. Barbary Wilbrandt.

     Seminarium było okazją do podzielenia się wiadomościami z zakresu historii i przyrody Bydgoszczy. Zatrzymać się w zgiełku codziennego życia i pomyśleć o otaczającym nas środowisku, w które codziennie ingerujemy oraz przeszłości, jaką kryją mury, czy nieznane, podziemne cmentarze.... - oto przesłanie płynące z owego spotkania.

Autor: mgr Ewa Wachowiak
Strona: 1 2 3
Statystyki:
Dzisiaj było: 6 wejść.

Wczoraj było: 19 wejść.
W sumie: 91907 wejść.
Na stronie przebywa: 1 Online

Pokaż liste
Nasze artykuły
:: Tajemniczy grzybowy krąg
:: Porosty
:: Monitoring grzybów
:: Monitoring wilka szarego
:: Wrzos zwyczajny
Koło Naukowe Przyrodników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego KNP.UKW@gmail.com