Witaj na stronie Koła Naukowego Przyrodników!

Strona Koła Naukowego Przyrodników UKW w Bydgoszczy Dzisiaj jest sobota, 24 lipca 2021 r. 205 dzień roku
Nowości
23.02.2013r.- Kolejne obrączkowanie tegorocznej Akcji Karmnik WIĘCEJ

11.02.2013r.- Następne w tym roku obrączkowanie w ramach Akcji Karmnik WIĘCEJ

Menu główne
:: Strona Główna
:: Aktualności
:: Kalendarz KNP
:: Bieżące plany
:: Działalność KNP
:: Galeria
:: Historia
:: Obóz KNP
:: Statut
:: Zarząd
:: Członkowie KNP
:: Forum
:: Arboretum UKW
:: Kontakt
Projekt: Ptaki wokół nas - przyroda częścią nas 2012
Projekt: Ptaki wokół nas
2010/2011
Nasze artykuły
(30.10.2010)
Tajemniczy grzybowy krąg


     W naszym uczelnianym Arboretum pewien czas temu pojawiła się kolejna ciekawostka. I to nie tylko dla grzybiarzy. Widok bowiem jest rzeczywiście niesamowity.

     Zainteresowanie wzbudzają grzyby o niepowtarzalnym wyglądzie owocników, a także forma w jakiej wystąpiły oraz ich liczba! Jest co oglądać!

     W Arboretum znajdują się dwa stanowiska gwiazdoszy Geastrum, saprofitów rosnących na ziemi. Dojrzałe owocniki mają bardzo charakterystyczny, gwiaździsty, jak sama nazwa wskazuje, pokrój. Powstaje on w wyniku spękania zewnętrznej pokrywy i jej późniejszego odgięcia się na boki. Widoczna, powyżej kilku lub kilkunastu klap (w zależności od gatunku), kulista główka, posiada w swym wnętrzu okrągławe zarodniki. Wydostają się one na zewnątrz przez niewielki otwór na szczycie główki. Wysyp zarodników ma barwę brązową lub czarno brązową. Gwiazdosze spotkać można zazwyczaj w okresie od sierpnia do października, a nawet listopada.

     Jedno ze stanowisk znajduje się w środkowej części Arboretum, obejmuje kilka osobników gwiazdosza prążkowanego Geastrum striatum. Charakteryzuje się on jasną barwą i główką z okrywą. Na drugim stanowisku, znajdującym się w dalszej części Ogrodu, oprócz Geastrum striatum występuje gwiazdosz czarnogłowy Geastrum melanocephalum. Klapy oraz główka tego grzyba posiadają charakterystyczną czarno- brązową barwę. Ramiona mają dodatkowo filcowatą strukturę, złożoną z masy zarodników. Główka jest naga, nie posiada okrywy wewnętrznej. Jest to gatunek bardzo rzadki. obejmuje zdecydowanie większą liczbę osobników, dwóch różnych gatunków gwiazdoszy.

     Co ciekawe, oba gatunki występują blisko siebie, w jednym skupieniu. Dokładniej mówiąc - wszystkie owocniki tworzą okrąg. Składa się on z około 35 osobników gwiazdosza prążkowanego Geastrum striatum oraz 45 osobników gwiazdosza czarnogłowego Geastrum melanocephalum. Ich zagadkowe ułożenie wynika z wielkości i położenia, znajdującej się pod ziemią, grzybni- sieci strzępek. Ponieważ owocniki powstają na obrzeżach sieci wiemy, jak daleko ona sięga. Strzępki rozrastają się od środka kręgu na zewnątrz.
Autor: Olga Jędrzejak
Fotografie: Olga Jędrzejak
Statystyki:
Dzisiaj było: 5 wejść.

Wczoraj było: 19 wejść.
W sumie: 91906 wejść.
Na stronie przebywa: 1 Online

Pokaż liste
Nasze artykuły
:: Tajemniczy grzybowy krąg
:: Porosty
:: Monitoring grzybów
:: Monitoring wilka szarego
:: Wrzos zwyczajny
Koło Naukowe Przyrodników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego KNP.UKW@gmail.com