Witaj na stronie Koła Naukowego Przyrodników!

Strona Koła Naukowego Przyrodników UKW w Bydgoszczy Dzisiaj jest sobota, 24 lipca 2021 r. 205 dzień roku
Nowości
23.02.2013r.- Kolejne obrączkowanie tegorocznej Akcji Karmnik WIĘCEJ

11.02.2013r.- Następne w tym roku obrączkowanie w ramach Akcji Karmnik WIĘCEJ

Menu główne
:: Strona Główna
:: Aktualności
:: Kalendarz KNP
:: Bieżące plany
:: Działalność KNP
:: Galeria
:: Historia
:: Obóz KNP
:: Statut
:: Zarząd
:: Członkowie KNP
:: Forum
:: Arboretum UKW
:: Kontakt
Projekt: Ptaki wokół nas - przyroda częścią nas 2012
Projekt: Ptaki wokół nas
2010/2011
Nasze artykuły
(17.11.2012)
Wrzos zwyczajny jako gama koloru jesieni

Kwitnące wrzosy (Caluna vulgaris) przypominają nam o nadchodzącej jesieni. Gatunek ten najczęściej występuje w lasach sosnowych, na polanach i w zrębach leśnych. Zaliczamy go do rodziny wrzosowatych (Ericaceae Juss).

     W lasach spotykamy małe lub też większe obszary porośnięte wrzosem (wrzosowiska), które wyglądają bardzo efektownie dzięki drobnym, licznym kwiatom o intensywnej liliowo-różowej barwie. Przypatrując się z bliska możemy zauważyć charakterystyczny dzwonkowaty kształt pojedynczych kwiatków. Liście są zimozielone, drobne o igiełkowatym kształcie. Ich wielkość waha się w granicach od 70-90cm. Kwiaty te całkowicie oddają jesienny charakter lasów, . W oparciu o wiadomości zdobyte na botanice systematycznej można powiedzieć, że najważniejszymi cechami tej rośliny to posiadanie kwiatów obupłciowych, które są czterokrotne, zebrane w jednostronnych wielokwiatowych gronach szczytowych. Poszczególne kwiaty otoczone są zielonym, 4-listkowym kieliszkiem. Krzewy te w celu zapylenia odwiedzają liczne gatunki owadów, tj. pszczolinek, lepiarkowate, porobnice, smukliki i wiele gatunków trzmieli i motyli. Pękająca czterema komorami torebka zawierająca liczne, bardzo drobne nasiona stanowi w tym przypadku owoc. Wrzos jak i wiele innych roślin za pomocą korzeni żyją w symbiozie ze strzępkami grzybni. Grzybnia dostarcza roślinie wodę z solami mineralnymi, w zamian pobierając od niej substancje organiczne. Ten proces nazywamy mikoryzą.

     Ta niepozorna roślina ma zastosowanie w lecznictwie jako surowiec zielarski. W internecie wyszukałam dodatkowe, ciekawe informacje dotyczące zastosowania tej rośliny, które wcześniej nie były mi znane. Oto fragment tekstu źródłowego "Miód wrzosowy należy do najlepszych miodów kwiatowych, ma konsystencję galaretowatą i jest trudny do odwirowania z plastrów. Znalazł zastosowanie głównie w leczeniu schorzeń prostaty. W stanie płynnym ma zabarwienie czerwonobrunatne i konsystencje galaretowatą. Ma też silny aromat i charakterystyczny ostry słodko-gorzki smak. Z jednego hektara wrzosowiska pszczoły mogą zebrać nawet 200 kg miodu".

     Na zakończenie dodam iż wrzos może być traktowany jako ozdobna roślina, która nie potrzebuje szczególnego podłoża (wymaga gleby kwaśnej, mało żyznej i żwirowej), pielęgnacji i ochrony- jest rośliną mrozoodporną. Wrzosy bardzo dobrze prezentują się w ogrodzie. Występują w różnych odmianach barwnych- mają nie tylko lilio-różowe kwiaty, znajdziemy też śnieżnobiałe, różowe, lila, czerwone, fioletowe i purpurowe tak więc wybór jest ogromy.

Autor: Klaudia Cepek


Zdjęcia w Polsce:
Teren Lasów Państwowych, okolice Szwecji, województwo zachodnio-pomorskie. Autor: Klaudia Cepek

Zdjęcia w Holandii:

Miejsce: Heerde.
Autor: Patrycja Cepek
Statystyki:
Dzisiaj było: 5 wejść.

Wczoraj było: 19 wejść.
W sumie: 91906 wejść.
Na stronie przebywa: 1 Online

Pokaż liste
Nasze artykuły
:: Tajemniczy grzybowy krąg
:: Porosty
:: Monitoring grzybów
:: Monitoring wilka szarego
:: Wrzos zwyczajny
Koło Naukowe Przyrodników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego KNP.UKW@gmail.com