Witaj na stronie Koła Naukowego Przyrodników!

Strona Koła Naukowego Przyrodników UKW w Bydgoszczy Dzisiaj jest sobota, 24 lipca 2021 r. 205 dzień roku
Nowości
23.02.2013r.- Kolejne obrączkowanie tegorocznej Akcji Karmnik WIĘCEJ

11.02.2013r.- Następne w tym roku obrączkowanie w ramach Akcji Karmnik WIĘCEJ

Menu główne
:: Strona Główna
:: Aktualności
:: Kalendarz KNP
:: Bieżące plany
:: Działalność KNP
:: Galeria
:: Historia
:: Obóz KNP
:: Statut
:: Zarząd
:: Członkowie KNP
:: Forum
:: Arboretum UKW
:: Kontakt
Projekt: Ptaki wokół nas - przyroda częścią nas 2012
Projekt: Ptaki wokół nas
2010/2011
Cykl zajęć terenowych dla uczniów w Bydgoszczy już zakończony!
     Od czerwca do października przeprowadziliśmy zajęcia terenowe dla 8 grup:

ZS nr 29, Gim nr 23 (2 grupy), ZS nr 26, ZS nr 6, Gim nr 44, SP nr 2, SP nr 10 (2 grupy).
     Odbywały się one na terenie Starego Kanału Bydgoskiego. Dogodna lokalizacja i ptasi mieszkańcy Kanału, oraz przygotowana ścieżka przyrodnicza, sprawiają, że jest to idealne miejsce do przeprowadzania tego typu zajęć.

     18 czerwca uczniowie Gimnazjum nr 23 mogli obserwować krzyżówki wodzące pisklęta, oraz kurki wodne w szuwarze. Z ptaków wróblowych podglądaliśmy życie hałaśliwych kwiczołów. Poznaliśmy sposób chwytania zdobyczy przez muchołówki szare - czatowały na muchy w eksponowanym miejscu by następnie złapać ofiarę w locie i powrócić na miejsce. Zadaniem specjalnym była próba oznaczenia dwóch często spotykanych ptaków drapieżnych- krogulca i myszołowa (pokazanych w formie wydruku). Ćwiczenie miało pokazać jak duża jest różnorodność szponiastych oraz że nie każdy napotkany ptak to "jastrząb". Zajęcia poprowadziliśmy przy pomocy sześciu lornetek - wypożyczonych z Zakładu Ekologii IBŚ UKW i lunety (własność prywatna)

     30 września członkowie Koła Przyrodników Z.S. nr 29 jako pierwsi mieli okazje obserwować ptaki korzystając ze sprzętu zakupionego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, czyli czterech lornetek i lunety.


     Kolejne zajęcia przeprowadziliśmy 22.10. Wzięli w nich udział uczniowie ZS nr 6 i 26. Tym razem można było dokładnie przyjrzeć się nurogęsiom oraz młodym i dorosłym kurkom wodnym. Pomimo niesprzyjającej aury uczniowie dzielnie uczestniczyli w zajęciach.

     Kolejne zajęcia przeprowadziliśmy 22.10. Wzięli w nich udział uczniowie ZS nr 6 i 26. Tym razem można było dokładnie przyjrzeć się nurogęsiom oraz młodym i dorosłym kurkom wodnym. Pomimo niesprzyjającej aury uczniowie dzielnie uczestniczyli w zajęciach.

     28 października zabraliśmy nad Kanał uczniów Gimnazjum nr 44. Wykazali bardzo duże zaangażowanie. Na uwagę zasługuje fakt odnalezienia przez jednego z uczestników zeszłorocznej słoniny, aż boimy się pomyśleć ile ptaków mogło się nią zatruć.


     29 października spotkaliśmy się z dwiema szkołami: liczną grupą z SP nr 10, oraz Kołem Przyrodniczym z SP nr 2. Pierwsza grupa jako jedyna miała okazje obserwować kruka, który jest rzadko spotykanym ptakiem w Bydgoszczy (częstszy na obrzeżach miasta). Natomiast Koło Przyrodników zmierzyło obwód jednego z pomnikowych drzew.


     Na zajęciach wspólnie rozpoznawaliśmy ptaki krukowate: gawrony, wrony siwe, kawki, sójki i sroki. Każdy mógł wykorzystać lornetkę w nietradycyjny sposób- jako lupę i obejrzeć w przybliżeniu budowę piór sów. Uczniowie fotografowali również napotkane ptaki, a co niektórzy robili nawet zdjęcia przez lunetę (tzw. digiscoping).

     Nie zapominaliśmy o aspekcie ochrony ptaków. Stary Kanał Bydgoski jest miejscem wywieszenia efektownych budek lęgowych dla traczy nurogęsi i mniejszych dla drobnych ptaków (głównie zasiedlanych przez sikory). Uczestnicy dowiedzieli się o potrzebie montowania specjalnych schronień lęgowych, będących namiastką naturalnych dziupli oraz konieczności ich czyszczenia późną jesienią. Opowiadaliśmy również o właściwym dokarmianiu ptaków wróblowych przy karmniku. Od tej pory już każdy wiedział, że słonina dla sikor nie może być solona i wisieć całą zimę, tylko maksymalnie przez 3 tygodnie oraz że dobrym pokarmem jest niełuskany słonecznik.


     Dodatkowo uczniowie podczas zajęć poznali techniki liczenia ptaków w stadach, okazało się, że matematyka nie musi być taka nudna i można się przy tym doskonale bawić!  Na koniec każdy otrzymywał zakładki do książek, na których oczywiście widnieją wizerunki ptasich mieszkańców Kanału.

     Nasze zajęcia terenowe były żywą lekcją przyrody, podczas których była możliwość zaobserwowania zarówno ptaków pospolitych jak i rzadkich na terenie miasta. Uczniowie poznali również metody ochrony ptaków. Mamy nadzieję, że była to wspaniała okazja do poszerzenia wiedzy oraz do rozbudzenia zainteresowań.
Statystyki:
Dzisiaj było: 5 wejść.

Wczoraj było: 19 wejść.
W sumie: 91906 wejść.
Na stronie przebywa: 1 Online

Pokaż liste
Nasze artykuły
:: Tajemniczy grzybowy krąg
:: Porosty
:: Monitoring grzybów
:: Monitoring wilka szarego
:: Wrzos zwyczajny
Koło Naukowe Przyrodników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego KNP.UKW@gmail.com