Witaj na stronie Koła Naukowego Przyrodników!

Strona Koła Naukowego Przyrodników UKW w Bydgoszczy Dzisiaj jest sobota, 24 lipca 2021 r. 205 dzień roku
Nowości
23.02.2013r.- Kolejne obrączkowanie tegorocznej Akcji Karmnik WIĘCEJ

11.02.2013r.- Następne w tym roku obrączkowanie w ramach Akcji Karmnik WIĘCEJ

Menu główne
:: Strona Główna
:: Aktualności
:: Kalendarz KNP
:: Bieżące plany
:: Działalność KNP
:: Galeria
:: Historia
:: Obóz KNP
:: Statut
:: Zarząd
:: Członkowie KNP
:: Forum
:: Arboretum UKW
:: Kontakt
Projekt: Ptaki wokół nas - przyroda częścią nas 2012
Projekt: Ptaki wokół nas
2010/2011
Obrączkowanie ptaków

     I stało się - pierwsze obrączkowanie ptaków przy karmniku już za nami! 3 grudnia 2010 r. ruszała Akcja Karmnik, czyli rozkładamy sieci w miejscach dokarmiania ptaków i chwytamy je w celu założenia metalowych obrączek. Obrączkowanie jest metodą badawczą, która pozwala śledzić losy poszczególnych osobników, poznać trasy i terminy wędrówek, a nawet określić długość życia. Sprawdzimy również, czy zaobrączkowane przez nas ptaki w sezonie zimowym 2009/2010 powrócą na zimę do Ogrodu Botanicznego i będą posilać się regularnie wykładanym słonecznikiem i zbożami. Być może w nasze sieci wpadnie ptak oznakowany na innym punkcie w kraju lub zagranicą.

     Ptaki będziemy chwytać co 2 tygodnie, przez pięć godzin od wschodu słońca. Zapraszamy każdego, kto chciałby podpatrywać nasze działania, prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy: KNP.UKW@gmail.com(11.01.2011.)

     Wykonaliśmy kolejne dwa odłowy: 17 grudnia i 21 stycznia 2010. Drugi odłów był rekordowy pod względem zaobrączkowanych i schwytanych ptaków: łącznie założyliśmy 103 obrączki, a nasze sieci ponownie odwiedziło 47 ptaków. Był też rudzik (jeden z trzech w Ogrodzie) z obrączką- na której było napisane LITHUANIA! Z ciekawszych po raz pierwszy wpadły jery. Przed trzecim odłowem doszło do lekkiego ocieplenia, co miało swoje skutki w wynikach. Ptaki niechętnie odwiedzały nasze karmniki i zaobrączkowaliśmy jedynie 34 ptaki i chwytaliśmy ponownie 29 osobników.(18.01.2011.)

     Dalszy ciąg odwilży zatem i ptaków w sieciach mało. Pocieszający jest powrót jerów, zięb i grubodziobów . Bogatek zaledwie 11 i blisko 30 z naszymi obrączkami.
     Tym razem wspomnimy o pomocnikach, którzy dzielnie uczestniczą w naszych badaniach: najmłodsi zaliczani do tak zwanej drużyny "workowej" (mającej za zadanie podać woreczek na ptaki, a następnie mocno dzierżyć w dłoni) czyli Mikołaj i Marek oraz Ola, która sprawdziła się w roli osoby notującej dane (pod baczną kontrolą siostry - Ani). "Wyciągających" ptaki przybywa, w nasze szeregi wkroczyła Ewa D., poza tym tradycyjnie wyjmowali ptaki z siatek Ewa W., Ania i Rafał. Wszystkiemu przyglądali się Pan Benedykt oraz dwie uczennice 6 klasy, w rolę fotografa wcieliła się Pani Justyna.

Zdjęcia z obrączkowania do obejrzenia w galerii
Aktualna tabela z wynikami znajduje się niżej

(03.02.2011.)

     30 stycznia odbył się piąty odłów. Ptaki powróciły! Nie jest to szczyt liczebności, ale cieszymy się z każdego nowego zaobrączkowanego osobnika i retrapa (ponownie schwytany ptak z naszą obrączką). Gościliśmy także panią dziennikarz z Gazety Pomorskiej i Pana fotografa. Ponownie pomagali nam dzielnie: Marysia i Pan Benedykt.
Aktualna tabela z wynikami znajduje się niżej


(16.02.2011.)

     12 lutego już po raz szósty rozłożyliśmy nasze sieci w Ogrodzie Botanicznym. Do tradycyjnego składu gatunkowego- dołączył strzyżyk. Po okolicy ciągle lata krogulec... mamy też i dla niego obrączkę!
Poniżej zestawienie dynamiki liczebności sikory bogatki z podaniem płci i wieku. F- samica, M- samiec, ad- dorosły osobnik, imm- młody.

Kliknij na obrazek aby powiększyć.

O kolejnym obrączkowaniu poinformujemy wkrótce!


(10.03.2011.)

Czas podsumować nasze badania w Ogrodzie Botanicznym UKW.


     Od 03.12.2010 r. do 25.02.2011 r. co dwa tygodnie chwytaliśmy ptaki w 2 sieci. W rezultacie zaobrączkowaliśmy 381 ptaków (w 2009/10 - 374 osobniki.), z czego aż 280 sikor bogatek Parus major, czyli o prawie 50 więcej niż w roku poprzednim. W tym sezonie licznie zimowały zięby Fringilla coelebs i jery Fringilla montifringilla, łącznie zaobrączkowaliśmy ich 36. Niespodzianką było zimowanie aż 3 rudzików Erithacus rubecula, w tym jeden z nich został wcześniej oznakowany na Litwie. Schwytaliśmy 9 ptaków z poprzedniego sezonu zimowego (modraszki i bogatki). Co ciekawe, nasze ptaki zjadły ponad 140 kg słonecznika!

Dziękujemy wszystkim za pomoc i zapraszamy na wiosenne obrączkowanie!


Oto wyniki Oto wyniki prowadzonego obrączkowania w Ogrodzie Botanicznym UKW:

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym ogólnopolskim projekcie?
Zajrzyj TUTAJRelacja z Akcji Karmnik 2009/2010 znajduje się tutaj.
Statystyki:
Dzisiaj było: 5 wejść.

Wczoraj było: 19 wejść.
W sumie: 91906 wejść.
Na stronie przebywa: 1 Online

Pokaż liste
Nasze artykuły
:: Tajemniczy grzybowy krąg
:: Porosty
:: Monitoring grzybów
:: Monitoring wilka szarego
:: Wrzos zwyczajny
Koło Naukowe Przyrodników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego KNP.UKW@gmail.com